Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, април 2022 година - претходни податоци

петок, 24 јуни 2022


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, април 2022 година
 
Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2022 година, вкупната потрошувачка по видови
енергенти изнесува: 626 982 МWh електрична енергија, 7.339 мил. нм3 природен гас, 485 350 тони јаглен и 93 840
тони нафтени продукти.
 
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 73.7 % во бруто-домашната потрошувачка на
електрична енергија, додека 97.4 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична
енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика