Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Градежништво

Потрошени градежни материјали и енергија, 2022 година

петок, 09 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година деловните субјекти кои се занимаваат со
градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 11 122 983 илјади денари, што е за
5.9 % повеќе во однос на претходната година.
Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата Материјали за
врзување со 4 183 090 илјади денари (37.6 %), потоа следат групите Материјали за армирање и прицврстување со
1 433 094 илјади денари (12.9 %), Потрошено гориво со 1 336 327 илјади денари (12.0 %), итн.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика