+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството

Економски сметки во земјоделството, 2019 година

вторник, 30 март 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бруто-додадената вредност во земјоделството во 2019 година изнесува 48 977 милиони денари и во однос на 2018 година бележи номинален пад од 8.3%.

Растителното производство во 2019 година, кое учествува со 70.5% во вкупното производство, бележи опаѓање од 3.9% во однос на 2018 година. Вредноста на добиточното производство, кое учествува со 19.8% во вкупното производство, опадна за 9.7% во однос на 2018 година.

Меѓуфазната потрошувачка, во 2019 година, бележи пораст од 0.1% во однос на 2018 година. Номиналниот доход во земјоделството од производните фактори, по работна единица, во 2019 година бележи опаѓање од 3.1 %, додека реалниот доход од производните фактори бележи опаѓање од 0.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика