+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Култура

Музеи и музејски збирки во Република Северна Македонија, 2021 година

вторник, 10 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на посетителите на музеите во 2021 година изнесува
184 156.
Од вкупно 25 музеи, според основачот, 16 се јавни (национални) музеи, 8 се јавни (локални) музеи и еден е приватен
музеј, а според предметот на работа, 16 се општи и 9 се специјализирани музеи.
Во 2021 година, музеите организирале вкупно 91 сопствена изложба, при што 74 изложби биле организирани од
општите музеи и 17 од специјализираните музеи.
Музеите располагале со 216 195 инвентарирани предмети, од кои биле изложени 32 432 во музеите во 2021 година.
Збирките располагале со 210 263 инвентарирани предмети, од кои биле изложени 18 522.
Податоците презентирани во ова соопштение се добиени од пополнетите прашалници за 2021 година што ги доставија
25 музеи и од 32 музејски збирки.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика