+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Растително производство

Земјоделски површини и растително производство, 2020 година

вторник, 30 март 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година се регистрирани 517 039 хектари обработлива површина, која е намалена за 0.5 % во споредба со 2019 година. Кај обработливата површина во 2020 година, зголемување е забележано кај овоштарниците за 1.9 %, а поголемо намалување од 2.0 % е забележано кај лозјата.

Во истиот период е регистрирано зголемување на производството кај следните култури: компирот, доматите, пиперките, крмната пченка и кај овошјето.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика