Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството

Регионални сметки во земјоделството, 2021 година

петок, 22 септември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 28.2 %, потоа Пелагонискиот со 24.1 %, додека најмало учество има Југозападниот  Регион  со 3.5 %.

Во создавањето на вредноста на растителното производство, најголемо учество има Југоисточниот Регион со 34.2 %, додека во создавањето на вредноста на добиточното производство, најголемо учество има Пелагонискиот Регион со 19.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика