Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството

Економски сметки во земјоделството по постојани цени, 2017 – 2022 година

петок, 07 јуни 2024


Пресметките на економските сметки во земјоделството по постојани цени се направени врз база на препораките
дадени во Прирачникот за економски сметки во земјоделството и шумарството, ревизија 1.1. и според Регулативата
(ЕЗ) 138/2004 за економските сметки во земјоделството.
Целта на овие пресметки е да може да се направат подобри економски анализи, а потребата е да се разграничат
трендовите што се однесуваат на промената на волуменот од оние што се однесуваат на промената на цените. Според
ESA 2010 (European System of Accounts), ценовната компонента треба да ги содржи промените што се однесуваат
само на цените, а сите останати промени треба да бидат вклучени во волуменската компонента. Со тоа, сите останати
компоненти (физички карактеристики, начинот на продажба итн.) се земаат како волуменски, а не како ценовни
промени.
Волуменските и ценовните индикатори што се користени при пресметката на економските сметки во земјоделството
по постојани цени ги вклучуваат и промените во квалитетот. Ако производите се хомогени, волуменските промени
може да се проценат врз база на промените на количествата.
Податоците се однесуваат на периодот од 2017 до 2022 година и се врз база на претходната година.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика