Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работната сила,
II тримесечје, 2012 година


понеделник, 17 септември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2012 година активното
население во Република Македонија брои 942 420 лица од кои вработени се 648 200 или 68.8%, а
294 220 лица или 31.2 % се невработени.


Стапката на активност во овој период е 56.5, стапката на вработеност 38.8, додека стапката на
невработеност е 31.2.Во соопштението Активно население, II тримесечје од 2012 година, во текстот, податокот за стапката на вработеност се коригира од 38.3 во 38.8, додека податокот во табелите останува непроменет.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика