Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работната сила, IV тримесечје, 2011 година

петок, 23 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во IV тримесечје од 2011 година активното население во Република Македонија брои 937 326 лица од кои вработени се 639 340 лица или 68.2%, а 297 986 лица или 31.8% се невработени лица.


Стапката на активност во овој период е 56.5, стапката на вработеност 38.5, додека стапката на невработеност изнесува 31.8.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  veselinka.todorovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика