Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работната сила, II тримесечје, 2011 година

петок, 30 септември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2011 година активното население во Република Македонија брои 936 256 лица од кои вработени се 642 809 лица или 68.7%, а 293 448 лица или 31.3% се невработени.
 
Бројот на вработените лица во II тримесечје од 2011 година, во споредба со истиот период од минатата година, е зголемен за 2.5%.
 
Во однос на истиот период од 2010 година, бројот на невработените лица бележи намалување од 0.9%.
 
Стапката на активност во овој период е 56.6, стапката на вработеност 38.8, додека стапката на невработеност изнесува 31.3.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  veselinka.todorovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика