Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работната сила, I тримесечје, 2011 година


понеделник, 27 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во I квартал од 2011 година активното население во Република Македонија брои 944 216 лица, од кои се вработени 649 575 лица или 68.8%, а 294 641 лице или 31.2% се невработени лица.

Бројот на вработените лица во I квартал од 2011 година спореден со истиот период од минатата година е зголемен за 5.5%.

Во однос на истиот период од 2010 година бројот на невработените лица бележи намалување од 4.8%.

Стапката на активност во овој период е 57.1, стапката на вработеност 39.3, додека стапката на невработеност изнесува 31.2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  veselinka.todorovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика