Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Резултати од Анкетата за работната сила, IV тримесечје, 2010 година

четврток, 24 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во IV тримесечје од 2010 година активното население во Република Македонија брои 954 928 лица од кои вработени се 659 557 лица или 69.1%, а 295 371 лице или 30.9% се невработени.

Стапката на активност во овој период изнесува 57.8, стапката на вработеност 39.9, додека стапката на невработеност изнесува 30.9.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  veselinka.todorovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика