Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија. Резултати од Анкетата за работната сила, III тримесечје, 2010 година

вторник, 28 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во III тримесечје од 2010 година активното население во Република Македонија брои 949 313 лица од кои вработени се 648 773 лица или 68.3%, а 300 540 лица или 31.7% се невработени.

Стапката на активност во овој период е 57.6, стапката на вработеност 39.3, додека стапката на невработеност изнесува 31.7.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  veselinka.todorovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика