Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работната сила, II квартал, 2010 година


вторник, 05 октомври 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II квартал од 2010 година активното население во Република Македонија брои 923323 лица, од кои се вработени 627129 лица или 67.9%, а 296194 лица или 32.1% се невработени лица.

Стапката на активност во овој период е 56.0, стапката на вработеност 38.1, додека стапката на невработеност изнесува 32.1.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  veselinka.todorovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика