Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активното население во првиот квартал од 2010 година бележи пораст од 0,7% во однос на истиот период од претходната година

вторник, 22 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во I квартал од 2010 година активното население во Република Македонија изнесува 925613 лица, од кои се вработени 615962 лица или 66.5%, а 309651 лице или 33.5% се невработени.

Бројот на вработените лица во I квартал од 2010 година, спореден со истиот период од минатата година, е намален за 0.4%.

Во однос на истиот период од 2009 година, бројот на невработените лица бележи зголемување од 2.9%.

Стапката на активност во овој период е 56.3, стапката на вработеност 37.5, додека стапката на невработеност изнесува 33.5.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  veselinka.todorovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика