+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работна сила, I тримесечје од 2018 година


петок, 08 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во I тримесечје од 2018 година, активното население во
Република Македонија изнесува 956 640 лица, од кои вработени се 749 892, а 206 748 лица се невработени.


Стапката на активност во овој период е 56.9, стапката на вработеност 44.6, додека стапката на невработеност изнесува
21.6.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика