Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работна сила, 2017


петок, 16 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, активното население во Република Македонија
брои 954 212 лица, од кои се вработени 740 648, а 213 564 лица се невработени.


Стапката на активност во овој период е 56.8, стапката на вработеност 44.1, додека стапката на невработеност изнесува
22.4.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика