Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, II тримесечје од 2017 година

четврток, 07 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2017 година активното население во
Република Македонија брои 955 699 лица од кои вработени се 739 892, а 215 807 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 56.9, стапката на вработеност 44.1, додека стапката на невработеност
изнесува 22.6.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика