Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работната сила, I тримесечје, 2017 година


петок, 09 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во I тримесечје од 2017 година активното население во
Република Македонија брои 952 644 лица од кои вработени се 734 043, а 218 601 лица се невработени.


Стапката на активност во овој период е 56.7, стапката на вработеност е 43.7, додека стапката на невработеност
е 22.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика