Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, IV тримесечје, 2016 година

четврток, 09 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика , во IV тримесечје од 2016 година активното население
во Република Македонија брои 950 255 лица од кои вработени се 731 107, а 219 148 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 56.6, стапката на вработеност 43.5, додека стапката на невработеност
е 23.1.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика