Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, II тримесечје, 2016 година

петок, 09 септември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2016 година бројот на активното
население во Република Македонија е 948 376 лица, од кои вработени се 720 674, а 227 702 лица се
невработени.
Стапката на активност во овој период е 56.5, стапката на вработеност 42.9, додека стапката на невработеност
24.0.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика