Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, 2015

петок, 18 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година бројот на активното население во
Република Македонија изнесува 954 924 лица, од кои вработени се 705 991, а 248 933 лица се невработени.


Стапката на активност во овој период е 57.0, стапката на вработеност 42.1, додека стапката на невработеност
26.1.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика