Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работната сила, III тримесечје 2015 година


петок, 11 декември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика , во III тримесечје од 2015 година, активното население во
Република Македонија брои 954 610 лица од кои вработени се 711 380, а 243 230 лица се невработени.


Стапката на активност во овој период е 56.9, стапката на вработеност 42.4, додека стапката на невработеност
25.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика