Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работната сила, II тримесечје 2015 година


петок, 11 септември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2015 година, активното население во
Република Македонија брои 956 174 лица од кои вработени се 699 578, а 256 596 лица се невработени.


Стапката на активност во овој период е 57.0, стапката на вработеност е 41.7, додека стапката на невработеност е
26.8.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика