Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работната сила, II тримесечје 2014 година

петок, 12 септември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2014 година активното население во
Република Македонија брои 957 790 лица од кои вработени се 687 465, а 270 325 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 57.3, стапката на вработеност 41.1, додека стапката на невработеност 28.2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика