Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, IV тримесечје од 2022 година

петок, 10 март 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во IV тримесечје од 2022 година, активното население во
Република Северна Македонија изнесува 802 280 лица, од кои вработени се 690 053, а 112 227 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 54.9, стапката на вработеност 47.2, додека стапката на невработеност
изнесува 14.0.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика