Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, II тримесечје од 2022 година

петок, 09 септември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2022 година, активното население во Република Северна Македонија изнесува 812 056 лица, од кои вработени се 694 376, а 117 680 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 55.3, стапката на вработеност 47.3, додека стапката на невработеност изнесува 14.5.

При обработка на податоците за 1 и 2 тримесечје 2022 користени се регионалните демографски дистрибуции по пол и по петгодишни старосни групи за калибрирање на населението согласно податоците од Попис 2021. Во многу скоро време ќе се изработат проценки за 2021 година и прогнози за 1 и 2 квартал 2022 година, по што ќе следи корекции на соопштението за 1 и 2 квартал 2022 година. 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика