+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, II тримесечје од 2021 година

петок, 03 септември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2021 година, активното население во Република Северна Македонија изнесува 945 412 лица, од кои вработени се 795 271, а 150 141 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 56.2, стапката на вработеност 47.3, додека стапката на невработеност изнесува 15.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика