Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работната сила, IV тримесечје, 2013 година

петок, 14 март 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во IV тримесечје од 2013 година активното население во
Република Македонија брои 960 704 лица од кои вработени се 685 479, а 275 225 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 57.3, стапката на вработеност 40.9, додека стапката на невработеност
е 28.6.Државниот завод за статистика постојано вложува напори за скратување на планираните рокови за публикување на статистичките податоци, сè со цел да им излезе пресрет на барањата на корисниците за добивање навремени и квалитетни податоци. Резултат на овие напори е и предвременото објавување на соопштението со статистичките податоци за Активно население за IV тримесечје, 2013 година, на 14 март 2014 година, односно три дена порано од предвидениот термин според Календарот за публикување.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика