Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија
Резултати од Анкетата за работна сила, III тримесечје 2013 година


вторник, 17 декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика , во III тримесечје од 2013 година активното население во Република Македонија брои 957 417 лица од кои вработени се 682 448, а 274 969 лица се невработени.


Стапката на активност во овој период е 57.3, стапката на вработеност 40.8, додека стапката на невработеност e 28.7.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика