Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Македонија Резултати од Анкетата за работната сила, II тримесечје 2013 година

вторник, 17 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во II тримесечје од 2013 година активното население во Република Македонија брои 952 327 лица од кои вработени се 678 467, а 273 860 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 57.1, стапката на вработеност 40.7, додека стапката на невработеност 28.8.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 627

е-пошта:  daniela.avramoska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика