Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија, четвртото тримесечје од 2010 година
-претходни податоци-


петок, 25 февруари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во четвртиот квартал од 2010 година, во споредба со четвртиот квартал од претходната година, е зголемен за 1.3% и изнесува 6 028 живородени деца.

Бројот на умрените лица во четвртиот квартал од 2010 година бележи намалување од 0.4% во споредба со истиот квартал од 2009 година и изнесува 4 893 лица, од нив 52 се умрени доенчиња.

Природниот прираст изнесува 1 135 лица, што значи дека е бројот на живородените деца за толку лица поголем од бројот на умрените лица.

Бројот на склучените бракови во овој квартал од годината е намален за 4.4% во споредба со истиот квартал во 2009 година и изнесува 3 693 брака.

Разведените бракови во овој квартал од годината бележат зголемување во однос на истиот квартал во 2009 година и нивниот број изнесува 459.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика