Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во првото тримесечје од 2017 година - претходни податоци

петок, 26 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во првото тримесечје од 2017 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3.6% и изнесува 5 340 живородени деца.
Бројот на умрените лица во првото тримесечје од 2017 година бележи зголемување од 11.6% во споредба со истото тримесечје од 2016 година и изнесува 6 132 лицa, а од нив 67 се умрени доенчиња.
Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 7.0% во споредба со истиот период од 2016 година и изнесува 2 566 бракови.
Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат намалување од 21.8% во споредба со истиот период од 2016 година и нивниот број изнесува 519.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика