Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во второто тримесечје од 2016 година
-претходни податоци-


четврток, 25 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје
од 2016 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 2.8% и изнесува 5 559
живородени деца.


Бројот на умрените лица во второто тримесечје од 2016 година бележи намалување од 1.6% во споредба со
истото тримесечје од 2015 година и изнесува 4 777 лицa, а од нив 55 се умрени доенчиња.


Природниот прираст изнесува 782 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од
бројот на умрените лица.


Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намалeн за 14.6% во споредба со истиот период
од 2015 година и изнесува 3 194 бракови.


Во овој квартал од 2016 година се регистрирани 279 разведени бракови.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика