Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во првото тримесечје од 2016 година
-претходни податоци-


среда, 25 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во првото тримесечје
од 2016 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 0.8 % и изнесува 5 537
живородени деца.


Бројот на умрените лица во првото тримесечје од 2016 година бележи намалување од 7.0 % во споредба со
истото тримесечје од 2015 година и изнесува 5 495 лицa, а од нив 61 се умрени доенчиња.


Природниот прираст изнесува 42 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од
бројот на умрените лица.


Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е зголемен за 12.1 % во споредба со истиот период
од 2015 година и изнесува 2 760 бракови.


Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат зголемување од 20.5% во споредба со истиот
период од 2015 година и нивниот број изнесува 664.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика