Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во третото тримесечје од 2015 година -претходни податоци-

среда, 25 ноември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во третото тримесечје
од 2015 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3.3% и изнесува 6 081
живородени деца.
Бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2015 година бележи зголемување од 0.5% во споредба со
истото тримесечје од 2014 година и изнесува 4 514 лица, а од нив 41 се умрени доенчиња.
Природниот прираст изнесува 1 567 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од
бројот на умрените лица.
Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е зголемен за 0.6 % во споредба со истиот период
од 2014 година и изнесува 4 432 брака.
Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат зголемување од 19.0% во споредба со истиот
период од 2014 година и нивниот број изнесува 482.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика