Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во второто тримесечје од 2015 година -претходни податоци-

среда, 26 август 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје
од 2015 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 4.0% и изнесува 5 683
живородени деца.
Бројот на умрените лица во второто тримесечје од 2015 година бележи зголемување од 2.3% во споредба со
истото тримесечје од 2014 година и изнесува 4 892 лицa, а од нив 48 се умрени доенчиња.
Природниот прираст изнесува 791 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од
бројот на умрените лица.
Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е зголемен за 8.2% во споредба со истиот период
од 2014 година и изнесува 3 710 бракови.
Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат намалување од 12.4% во споредба со истиот
период од 2014 година и нивниот број изнесува 495.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика