Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во четвртото тримесечје од 2014 година
-претходни податоци-


среда, 25 февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во четвртото тримесечје
од 2014 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 1.1% и изнесува 5 853
живородени деца.


Бројот на умрените лица во четвртото тримесечје од 2014 година бележи зголемување од 1.6 %, во споредба со
истото тримесечје од 2013 година, и изнесува 5 098 лица, а од нив 58 се умрени доенчиња.


Природниот прираст изнесува 755 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од
бројот на умрените лица.


Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 2.0 %, во споредба со истиот период
од 2013 година, и изнесува 3 309 бракови.


Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат намалување од 9.1%, во споредба со истиот
период од 2013 година, и нивниот број изнесува 517.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика