Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во третото тримесечје од 2014 година
-претходни податоци-


вторник, 25 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во третото тримесечје
од 2014 година, во споредба со истиот период од претходната година, е зголемен за 1.0% и изнесува 6377
живородени деца.


Бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2014 година бележи намалување од 0.7% во споредба со
истото тримесечје од 2013 година и изнесува 4533 лице, а од нив 71 се умрени доенчиња.


Природниот прираст изнесува 1844 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од
бројот на умрените лица.


Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е зголемен за 0.6% во споредба со истиот период
од 2013 година и изнесува 4392 брака.


Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат зголемување во споредба со истиот период од
2013 година и нивниот број изнесува 506.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика