Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Северна Македонија во првото тримесечје од 2024 година - претходни податоци

четврток, 30 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2024 година живородени се 3632
деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е намален за 0.7 %.
Бројот на умрените лица во првото тримесечје од 2024 година бележи намалување од 0.6 % во споредба со истото
тримесечје од 2023 година и изнесува 5199 лица, а од нив 8 се умрени доенчиња.
Природниот прираст е негативен, односно -1567 лица, што значи дека за толку лица е помал бројот на живородените
деца од бројот на умрените лица.
Во првото тримесечје од 2024 година се склучени 2488 бракови, што претставува зголемување за 3.8 % во споредба
со истиот период од 2023 година.
Во ова тримесечје се добиени 597 извештаи за разведени бракови.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика