Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во второто тримесечје од 2014 година -претходни податоци-

вторник, 26 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје
од 2014 година, во споредба со истиот период од претходната година, е зголемен за 4.0% и изнесува 5809
живородени деца.
Бројот на умрените лица во второто тримесечје од 2014 година бележи зголемување од 2.6% во споредба со
истото тримесечје од 2013 година и изнесува 4770 лице, а од нив 48 се умрени доенчиња.
Природниот прираст изнесува 1039 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од
бројот на умрените лица.
Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 0.1% во споредба со истиот период
од 2013 година и изнесува 3313 бракови.
Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат намалување za 2.0% во споредба со истиот период
од 2013 година и нивниот број изнесува 538.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика