Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Северна Македонија во четвртото тримесечје од 2023 година - претходни податоци

среда, 28 февруари 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во четвртото тримесечје од 2023
година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 4.5 % и изнесува 4 185 живородени деца.
Бројот на умрените лица во четвртото тримесечје од 2023 година бележи намалување од 1.5 % во споредба со истото
тримесечје од 2022 година и изнесува 5 028 лицa, а од нив 9 се умрени доенчиња.
Природниот прираст е негативен - 843 лица што значи, за толку лица бројот на живородените деца е помал од
бројот на умрените лица.
Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е зголемен за 1.6 % во споредба со истиот период од
2022 година и изнесува 2 824 бракови.
Во ова тримесечје добиени се 599 извештаи за разведени бракови.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика