Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Северна Македонија во второто тримесечје од 2023 година -претходни податоци

четврток, 31 август 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2023 година, живородени се 4 019
деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е намален за 8.9 %.
Бројот на умрените лица во второто тримесечје од 2023 година бележи намалување од 0.5 % во споредба со истото
тримесечје од 2022 година, односно починале 4 730 лица, а од нив 6 се умрени доенчиња.
Природниот прираст е негативен, - 711 лица, односно за толку лица е помал бројот на живородените деца од бројот
на умрените лица.
Во второто тримесечје од 2023 година се склучени 3 228 бракови, што претставува зголемување од 10.9 % во споредба
со истиот период од 2022 година.
Во ова тримесечје се добиени 467 извештаи за разведени бракови.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика