Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Северна Македонија во четвртото тримесечје од 2021 година - претходни податоци

петок, 25 февруари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2021 година, живородени се 5 015 деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е зголемен за 12.4 %.

Бројот на умрените лица во четвртото тримесечје од 2021 година е 7 186, од кои 34 се умрени новороденчиња и бележи намалување од 23.9 % во споредба со истото тримесечје од 2020 година.

Природниот прираст е -2 171, односно за толку лица е помал бројот на живородените деца од  бројот на умрените лица. 

Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 3.5 % во споредба со истиот период во 2020 година, односно склучени се 2 707 бракови.

За ова тримесечје се добиени 499 извештаи за разведените  бракови, што претставува намалување за 5.3 % во споредба со истото тримесечје во 2020 година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика