Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Северна Македонија во второто тримесечје од 2021 година - претходни податоци -

вторник, 31 август 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје од 2021 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 4.0 % и изнесува 4 604 живородени деца.

Бројот на умрените лица во второто тримесечје од 2021 година бележи зголемување од 40.2 % во споредба со истото тримесечје од 2020 година и изнесува 7 496 лица, а од нив 13 се умрени доенчиња.

Природниот прираст е негативен и изнесува -2 892, што значи дека за толку лица бројот на живородените деца е помал од бројот на умрените лица. 

Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е зголемен за 140.8 % во споредба со истиот период од 2020 година и изнесува 2 769 бракови.

Во ова тримесечје се добиени 501 извештај за разведените бракови.30.11.2021 : Табелата Т02 е коригирано


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика