Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Македонија во второто тримесечје од 2013 година
- претходни податоци -


петок, 23 август 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје од 2013 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 5.5% и изнесува 5 470 живородени деца.


Бројот на умрените лица во второто тримесечје од 2013 година бележи намалување од 5.4 % во споредба со истото тримесечје од 2012 година и изнесува 4 618 лицe, а од нив 59 се умрени доенчиња.


Природниот прираст е позитивен и изнесува 852 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од бројот на умрените лица.


Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 4,4 % во споредба со истиот период од 2012 година и изнесува 3 335 бракови.


Разведените бракови во ова тримесечје од годината бележат зголемување во споредба со истиот период од 2012 година и нивниот број изнесува 684.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика