Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Наталитетот во Република Северна Македонија во 2019 година

петок, 29 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Северна Македонија се родени вкупно 19 986 деца, од кои живородени деца се 19 845, a 141 e мртвородено дете. Бројот на живородените деца во 2019 година, во споредба со минатата година, е намален за 7.0 %. Во структурата според пол, кај живородените деца машките имаат поголемо учество, и тоа 51.8 %, односно на 100 живородени женски деца 107.4 се машки.

Според месецот на раѓање, најголем број раѓања, 1 851, е регистрирано во месец јули.

Според возраста на мајката, најголемо учество, односно 33.9 % се живородени деца од мајки на возраст од 25 до 29 години.

Просечната возраст на мајката при вкупниот број раѓања е 29.2 години, а 27.5 години кај првите раѓања.

Генерациската година на раѓање на мајката која се појавува како најфреквентна при раѓањето на детето е 1991 година.

Во 2019 година се регистрирани 16 живородени деца од мајки на возраст под 15 години.

Бројот на вонбрачните живородени деца е 2 454 или 13.4 % од вкупниот број на живородените деца се вонбрачни.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика