Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Наталитетот во Република Македонија, по општини во 2013

среда, 18 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија вкупно се родени 23 334 деца, од кои живородени се 23 138 и 196 мртвородени деца. Бројот на живородените деца во 2013, во споредба со минатата година, е намален за 430 деца или за 1.8%. Во структурата според пол, кај живородените деца машките имаат поголемо учество и тоа 52.3%, односно, на 100 живородени женски деца 109.5 се машки.


Според возраста на мајката, најголемо учество, односно 35.5% се живородени деца од мајки на возраст 25-29 години, па следуваат мајки од возраст на 30-34 со 26.0%, па мајките од 20-24 со 22.2% итн. Просечната возраст на мајката при вкупниот број на раѓања е 28.4 години а 26.6 години на првите раѓања, односно благ пораст во однос на минатата година. Генерациска година на раѓање на мајката која се појавува како најфреквентна при раѓањето на детето е 1985 година.


Во 2013 година се регистрирани 25 живородени деца од мајки на возраст под 15 години.


Бројот на вонбрачните живородени деца изнесува 2 625 деца, или 11.3% од вкупниот број на живородените деца припаѓаат на вонбрачните.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 816

е-пошта:  danica.mitkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика