Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Информатичко општество


Користење на информатичко-комуникациски технологии во домаќинствата и кај поединците, 2023

петок, 10 ноември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2023 година, 88.0 % од домаќинствата имале
пристап на интернет од дома.
Во првото тримесечје од 2023 година, од вкупното население на возраст од 15 до 74 години, интернет користеле 85.3 %, а
67.7 % го користеле неколкупати во текот на денот.
53.5 % од лицата нарачале/купиле стоки или услуги преку интернет во последните 12 месеци.





  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика