Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Информатичко општество


Користење на информатичко-комуникациски технологии во деловните субјекти, 2023 година

понеделник, 02 октомври 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, 96.4 % од деловните субјекти користеле
компјутер во својата работа.
Широкопојасен пристап на интернет преку фиксна конекција имале 91.6 % од деловните субјекти со десет или повеќе
вработени.
Од вкупниот број деловни субјекти, 52.5 % имале веб-страница или почетна страница.
Во однос на е-трговијатa, 14.7 % од деловните субјекти со е-продажба примиле нарачки преку компјутерските мрежи,
a 14.3 % од деловните субјекти примиле нарачки за стоки или услуги преку веб-продажба.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика